تامپون در جراحی بینی

18 فوریه 2018

دوستان عزیز توجه داشته باشید که برخلاف برخی تبلیغات دروغین که می خواهند اهمیت تامپون گذاشتن در بینی را بزرگ جلوه دهند , صرف پر کردن یا نکردن بینی با تامپون یا فتیله بخودی خود مهم نبوده و بستگی به روش هر جراح برای رسیدگی و مراقبت از بیمار دارد.

برخی از جراحان ( و ازجمله خود من) با توجه به تجربیاتی که در طی سالیان به دست آوردیم در بینی بیماران از تامپون بینی استفاده نمیکنیم و بیمار را از درد و عذاب و همچنین خونریزی هنگام کشیدن تامپون بینی خلاص و معاف میکنیم.

ولی برخی دیگر از جراحان به گذاشتن تامپون بینی ادامه می دهند که در این موارد بیمار آنها باید دو تا سه روز بعد از عمل جهت کشیدن تامپون به دکتر مراجعه کند.در صورتی که در بیماران اینجانب که تامپون ندارند اولین مراجعه حدود هفت روز بعد از عمل جهت برداشتن گچ و کشیدن بخیه می باشد.تامپون بینی

توجه داشته باشید که در غالب موارد جراحی بینی پس از اتمام عمل صفحه های باریک طلقی در دو طرف تیغه بینی قرار میگیرد که کشیدن آن درست در زمان باز کردن گچ یعنی هفت روز بعد از عمل می باشد و هیچگونه درد و خونریزی نداشته و از احتمال چسبندگی بینی نیز جلوگیری میکند.

در صورتی که خود تامپون با خراشیدن لایه مخاطی بینی چه در حین گذاشتن و چه در حین کشیدن علاوه بر درد شدید و خونریزی  امکان چسبندگی داخل بینی را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

با همه اینها صرف گذاشتن یا نگذاشتن تامپون در بینی موجب برتری یا ضعف یک جراح نسبت به جراحان دیگر بینی نمی باشد و این حس و تجربه شخصی هر جراح و مبتنی بر واقعیاتی است که او سالها با آنها روبه رو بوده است.

بنابر این ما جراحان از بیماران عزیز انتظار داریم قضاوت خود راجع به یک جراح را تنها به این قضیه معطوف نکنند.

آدرس مطب 1 (یکشنبه و چهارشنبه): میدان ونک، ضلع شمال شرقی، ابتدای کوچه صانعی، پلاک 33، واحد 25
تلفن: 09018076575 - 02188200720

آدرس مطب 2 (شنبه و دوشنبه): خیابان قائم مقام فراهانی، روبروی تهران کلینیک، کوچه چهارم، پلاک 20، ساختمان پزشکان شفا، طبقه دوم، واحد 8
تلفن: 09358259820 - 02188540183